Eterična ulja nastaju od listova, cvetova, plodova, drveća, od kore ili korena drveta. Koriste se za parfeme, za prirodne sapune, soli, losione i ostale preparate za negu lica i tela. Vrstu eteričnog ulja biramo prema nameni. Etar se meša ili sa uljem ili sa vodom, čuvaju se dalje od svetlosti, u staklenim što tamnijim bočicama kako bi se ulje zaštitilo od nepovoljnog uticaja sunčevih zraka.
U tečnom su agregatnom stanju, i lako se nanose, te tako utiču na psihičko stanje i raspoloženje. Eterična ulja utiču pozitivno kako na psihičko tako i na fizičko stanje. Od doba Hipokrata, eterična ulja su proučavana i korišćena u razne svrhe.
Ukoliko Vam se dopadaju prirodni sapuni, osveživači prostora ili sveće, možete ih lako napraviti uz dodavanje eteričnih ulja kako bi miris bio što lepši i dugotrajniji. Poslednjih godina se sve više okrećemo prirodnim i organskim preparatima i hrani, u cilju očuvanja zdravlja i životne sredine. Uz pomoć ovih ulja možete izraziti i svoju kreativnost. Naveli smo neke od osobina eteričnih ulja:
- Analgetici
- Antiseptici
- Antibiotici
- Diuretici
- Afrodizijak
- Odbijaju insekte
- Hidratacija
- Umirujuće dejstvo
- Pozitivno utiču na hormone
- Pozitivno utiču na jetru
- Opuštanje
- Detoksikacija
Upotreba:
- Aromaterapija
- Masaže
- Utrljavanje
- Kupanje
- Kupka za noge
- Inhalacija
- Spravljenje kozmetike
- Sauna
- Parfemi
- Osveživači prostora
Koliko god da su eterična ulja prirodna, nisu namenjena svakome. Imajte u vidu pre upotrebe da eterična ulja nisu namenjena deci uzrasta mlađeg od 4 godine, kao ni osobama koji imaju izražene alergijske reakcije, ili su ih imale. Takođe, nije preporučljivo koristiti eterična ulja u trudnoći, na otvorene rane, prilikom visokog pritiska, epilepsije ili mogućnosti drugih ozbiljnih oboljenja.
Sve navedene informacije su informativnog karaktera. Posavetujte se sa lekarom ili farmaceutom o korišćenju eteričnih ulja, njihovim blagotvornim dejstvima ali i kontraefektima.